Jak ogrzewać dom drewniany?
Komfort cieplny to jedna z najważniejszych cech funkcjonalnego mieszkania. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ogrzewanie domu drewnianego jest bardziej wymagające ze względu na jego mniejszą pojemność cieplną w porównaniu do budynków murowanych, to utrzymanie stałej temperatury w nowoczesnych domach z bali wyposażonych w odpowiednią termoizolację nie jest jakimkolwiek problemem.
Jak ogrzewać dom drewniany?
Tego typu budynki co prawda stosunkowo szybko oddają ciepło, jeżeli system grzewczy jest wyłączony, jednak ich zaletą jest to, że temperaturę we wnętrzu można bardzo szybko podnieść.
Dlatego właśnie świetnie sprawdzą się tutaj kotły na pellet lub cieszące się w ostatnim czasie dużą popularnością pompy ciepła z wygodnym w użytkowaniu sterownikiem obsługiwanym z poziomu urządzenia mobilnego – wystarczy wówczas włączyć ogrzewanie zdalnie po wyjściu z pracy, a temperatura zdąży podnieść się do komfortowego poziomu zanim jeszcze staniemy przed drzwiami.
W niektórych przypadkach warto rozważyć również kotły gazowe, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby nie trzeba było dokładać opału.
Instalacja kominkowa w domach z bali drewnianych
Kominek to doskonałe uzupełnienie podstawowego źródła ciepła, dzięki niemu możemy stworzyć bowiem w naszym domu z bali niepowtarzalną, przytulną atmosferę. W mniejszych budynkach można go wykorzystać nawet jako jedyne ogrzewanie, zwłaszcza jeżeli postawimy na nowoczesny kominek z płaszczem wodnym przekazującym ciepło także do innych pomieszczeń.
Jest to ponadto jeden z tańszych metod utrzymania komfortowej temperatury w budynku z bali, wadą natomiast jest to, że aby było ciepło trzeba – niestety – ciągle dokładać opału, co może być na dłuższą metę uciążliwe.
Czy warto montować ogrzewanie podłogowe w domu z drewna?
Jak najbardziej! Skorzystamy wówczas z wysokiej pojemności cieplnej wylewki betonowej, identycznej jak w budynkach murowanych. Tego typu system jest nie tylko bardzo komfortowy, lecz również poszerza nasze możliwości aranżacji wnętrz – nie trzeba bowiem instalować tradycyjnych kaloryferów.
Pamiętajmy o tym, aby przy wyborze danego systemu kierować się zapotrzebowaniem na energię cieplną – w budynkach z bali drewnianych o mniejszym metrażu wystarczy nawet sam kominek, w przypadku obiektów o większej powierzchni lepiej natomiast postawić na nowoczesny kocioł lub pompę , czyli urządzenia działające w znacznym stopniu automatycznie i możliwe do zintegrowania z modułami fotowoltaicznymi.