Ładowanie...

Koszt utrzymania domu z bali

Opłaty z tytułu eksploatacji budynków rosną z roku na rok w zastraszającym tempie, więc wielu inwestorów zaczyna się rozglądać za przyszłościowymi rozwiązaniami, dzięki którym uda się zaoszczędzić choć trochę pieniędzy na koniec każdego miesiąca. W tej sytuacji osoby dysponujące własną działką co raz częściej decydują się na odejście od budownictwa murowanego i postawienie na domy z bali drewnianych, które w zdecydowanej większości przypadków można utrzymać znacznie niższym kosztem. Z czego to wynika? Co z konserwacją drewna, która przecież też swoje kosztuje? Już odpowiadamy!

Ogrzewanie domu z bala drewnianego

To właśnie w tym obszarze możliwe jest wygenerowanie największych oszczędności w porównaniu do budownictwa murowanego. Zakładając, że konstrukcja drewniana zostanie zaizolowana w odpowiedni sposób przy użyciu nowoczesnych materiałów ociepleniowych, ciepło będzie uciekać z domu z bali dużo wolniej niż w budynkach z cegły czy pustaków, co przekłada się na niższe koszty jego utrzymania. Wynika to z faktu, że drewno o grubym przekroju posiada bardzo dobre właściwości w zakresie akumulacji ciepła.

Nagrzane na początku sezonu grzewczego ściany i strop będą dłużej utrzymywać komfortową dla mieszkańców temperaturę, przez co pompę ciepła, automatyczny kocioł na pellet czy inne urządzenie grzewcze można będzie uruchamiać nawet kilkukrotnie rzadziej. Oszczędzamy dzięki temu w dwójnasób: spalamy mniej paliwa, a dodatkowo nie marnujemy energii elektrycznej, która na początku 2022 r. zdrożała już o blisko 25%.

Utrzymanie domu z bali w dobrym stanie technicznym – koszty konserwacji

Wokół konserwacji drewna narosło wiele mitów. Nieprawdą jest na przykład, że ubytki w warstwie impregnatu pojawiają się co roku – z reguły jedna impregnacja wystarcza na od 5 do nawet 10 lat eksploatacji bez utraty parametrów termoizolacyjnych. Koszty takiej konserwacji zależne są oczywiście od wielkości domu z bali i jakości wykorzystanych środków, jednak w przypadku budynku o powierzchni nieznacznie przekraczającej 100 m2 nie powinniśmy zapłacić więcej niż 2000 zł - to naprawdę niewiele przy ilości pieniędzy zaoszczędzonych na ogrzewaniu!

Jeżeli poszukują Państwo doświadczonego wykonawcy energooszczędnych domów z bali, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Chętnie wybudujemy dla Państwa wymarzone cztery kąty z najwyższej jakości drewna z polskich lasów!

^