Ładowanie...

Fakty i mity domów z bali

Budownictwo drewniane występuje w Polsce dość rzadko, zazwyczaj kojarzy nam się wyłącznie z tradycyjnymi góralskimi chatami. Nic więc dziwnego, że wielu klientów podchodzi z rezerwą do budowy domów z bali na własny użytek – a to błąd, ponieważ jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych. Dzisiaj spróbujemy raz na zawsze rozprawić się z mitami krążącymi wokół tego tematu. Zapraszamy do lektury!

Fakty i mity dotyczące domów z bali

Najpopularniejszym mitem krążącym wokół budynków drewnianych jest to, że są one łatwopalne. Spieszymy jednak z zapewnieniem Państwa, że konstrukcje z bali są bezpieczne – drewno zabezpieczane jest ogniowo specjalnymi preparatami gwarantującymi bardzo dobrą odporność przed zapaleniem się materiału.

Często spotykany jest również podgląd, że tego typu domy gniją, jednak to także jest całkowita bzdura. Procesowi gnicia ulegają wyłącznie źle zaprojektowane konstrukcje, co skutkuje później tym, że wilgoć nie odparowuje – analogiczna sytuacja występuje w niewłaściwie zaprojektowanym budynku murowanym: tam również będą pojawiać się problemy z wilgocią.

Domy z bali są tańsze i szybsze w budowie niż budynki murowane

Generalnie jest to fakt, wynika to głównie ze stosunkowo niskiej ceny surowca w naszym kraju, a także z mniejszej liczby roboczogodzin maszyn (co wiąże się z krótszym czasem pracy ich operatorów) potrzebnej do postawienia budynku. Pamiętajmy jednak, że realizacja szczególnie skomplikowanego projektu domu z bali może być czasami bardziej czasochłonna i kosztowna niż prostego budynku murowanego.

Jeżeli natomiast postawią Państwo na drogie rozwiązania grzewcze, to również okaże się, że obiekt wykonany z bali generuje więcej kosztów niż tradycyjny budynek wykorzystujący do ogrzewania piec węglowy. Gdy porównamy z kolei dwa zbliżone do siebie projekty, to praktycznie pewne jest, że postawienie budynku z drewna będzie tańsze i zauważalnie szybsze.

Wszystkie budynki drewniane wyglądają praktycznie tak samo

To z pewnością nie jest prawda! Nie spotkamy co prawda budynków z płaskim dachem, lecz poza tym możliwości aranżacyjne są tak samo szerokie jak w przypadku tradycyjnego budownictwa murowanego, nie wspominając nawet o wnętrzach – te bez problemu można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Nie warto wierzyć w mity – najlepiej skontaktować się z fachowcem, który w kompetentny sposób odpowie na Państwa pytania!

^